Proč není kombinovaný screening v 1. trimestru hrazený ze zdravotního pojištění? | Maminkám.cz
reklama

Zpět na blogy

Mitti Mitti 25.01. 2017, 09:06

Proč není kombinovaný screening v 1. trimestru hrazený ze zdravotního pojištění?

Stručná odpověď na otázku v titulku zní: Protože to Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP prozatím nenavrhla Ministerstvu zdravotnictví, které má na starosti úhradovou vyhlášku. Pokud Vás zajímají podrobnosti, přečtěte si následující článek.

Kombinovaný screening v 1. trimestru je vyšetření vrozených vývojových vad plodu, které se provádí mezi 10. a 12. týdnem těhotenství. Tento test se začal provádět v Česku zhruba před deseti lety a postupně nahradil dříve prováděný triple test. Hlavním důvodem je vyšší spolehlivost kombinovaného screeningu a možnost provést jej v dřívější fázi těhotenství než triple test.

Zatímco triple test je hrazen ze zdravotního pojištění, kombinovaný screening byl na začátku nabízen jako služba navíc a pacientky si ho hradily samy. Přímá platba pacientkami bohužel trvá dodnes, přestože lékaři dnes doporučují ženám kombinovaný screening jako standardní vyšetření a triple test využívá jen malá část z nich.

Toto nastavení plateb mi připadá vůči těhotným ženám nespravedlivé, proto jsem se začala zajímat o to, proč pojišťovny vlastně kombinovaný screening zdravotnickým zařízením neproplácí. Dozvěděla jsem se, že aby mohly pojišťovny hradit vyšetření lékařským zařízením, muselo by být vyšetření uvedeno v úhradové vyhlášce, kterou každoročně připravuje Ministerstvo zdravotnictví. To může přidat úkon do úhradové vyhlášky pouze na návrh odborné společnosti, v tomto případě České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP (ČGPS).

Napsala jsem tedy na ČGPS email s dotazem, zda budou navrhovat zařazení kombinovaného screeningu do úhradové vyhlášky. Ani po upomenutí mi nepřišla žádná odpověď. Když jsem do společnosti zatelefonovala, prozradil mi jeden z členů společnosti, že o tom na výboru společnosti jednali, ale neshodli se na návrhu. Důvod, proč se neshodli, mi odmítl říct s tím, že mi ho neřekne nikdo. Následně mi přišla i odpověď na dřívější mail, kde je uvedeno, že “problematiku opakovaně projednává výbor ČGPS, ale zatím nebylo vydáno oficiální stanovisko a budou konzultovány zdravotní pojišťovny.”

O důvodech, proč už dávno není kombinovaný screening hrazen ze zdravotního pojištění, tedy můžeme jenom spekulovat. Podle mého názoru je pro lékařská zařízení přímá platba od žen výhodnější, protože částku dostanou dříve než by ji dostaly od pojišťovny. Druhým důvodem může být výše úhrady. Těhotné ženy dnes obvykle platí za kombinovaný screening 1000 až 1500 Kč. V případě úhrady pojišťovnami by platba mohla být nižší. Pro srovnání, triple test, který ovšem nezahrnuje vyšetření ultrazvukem, oceňuje úhradová vyhláška na zhruba 400 Kč.

Možná budete namítat, že se zas tolik neděje, protože zdravotní pojišťovny proplácejí těhotným ženám vyšetření v rámci svých preventivních programů. To je sice pravda, ale jednak je příspěvek pojišťovny obvykle nižší než zaplacená částka (příspěvky jsou omezeny na 500 až 1500 Kč podle pojišťovny), jednak je příspěvek určen na více účelů, kromě kombinovaného screeningu např. na nákup vitamínů, těhotenské cvičení, přípravné kurzy. Vzniká tedy situace, kdy ženy využívají příspěvek na vyšetření, které by mělo být vzhledem ke svému charakteru součástí úhrad pojišťoven vůči zdravotnickým zařízením, a nemohou ho použít na aktivity, na které jsou obvykle podobné příspěvky určeny.

Pokud si také myslíte, že by kombinovaný screening měl být jako standardní preventivní vyšetření v těhotenství součástí úhradové vyhlášky, můžete o tom napsat České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP, která jediná může podat příslušný navrh Ministerstvu zdravotnictví. Použít můžete např. email vscgps@centrum.cz (jediný, ze kterého mi přišla alespoň nějaká odpověď). Pomůžete tak dobré věci.

Autorka: Irena Řehová, Maminkám.cz

Doporučit e-mailem

11 komentářů

 • Luca*

  Přímé platby jsou pro lékaře lepší, kamarád dělá ve zdravotnickém zařízení ekonoma a přehledy pro pojišťovny a vyúčtování jsou prý slušný opruz a navíc pak ještě pojišťovna oznámí, že vyčerpali limit a je po legraci.

  25.01. 2017, 09:27

 • Mitti Mitti

  Díky, jsem si to myslela. A když jsou mamky zvyklé to platit, tak co, že?

  25.01. 2017, 09:34

 • Luca*

  No jasně, lékař je postraší, co všechno by se bez toho mohlo stát a prostě tomuhle těhotná neodolá a zaplatí. Vlastně je jediná cesta, jak to mít zadarmo a to když screening vyžadují z genetiky.

  25.01. 2017, 09:44

 • Lucie

  Ne všechny pojišťovny to zpětně proplácí. Třeba VZP v podmínkách píší, že tyhle úhrady končí koncem listopadu a nové začínají zase od nového roku. Problém je, že ty prosincové účtenky vám po novém roce neproplatí.

  25.01. 2017, 15:34

 • zorach

  Já platila screening v roce 2013 800Kč a celý mi ho OZP proplatila tehdy.

  27.01. 2017, 22:34

 • sim

  já jsem si taky nechala vždycky vystavit účet a OZP mi to proplatí zpětně, bez problémů a hned :) naposled před rokem, dokonce mě na to na screeningu upozornili, že to pojišťovna většinou proplatí

  29.01. 2017, 22:04

 • Luca*

  No můj doktor (pokud bych to řešila přes něj), chtěl 1 500,- (v roce 2012 to bylo myslím 1 200,-). Jo potom VoZP proplácí teď nevím, ale 700 nebo 800kč.

  30.01. 2017, 09:26

 • Hannah86

  OZP mi proplácí vždy vše-tedy v případě, že mám tolik bodů nasbíraných v jejich ,, Vitakartě,, - u prvního těhotenství i teď u druhého to bylo i genetické vyšetření v plném rozsahu. Dokonce mi zaplatili i chůvičky, jen je tam ta nevýhoda těch bodů.

  08.02. 2017, 19:10

 • Zajda

  Já ani nevím na kolik to výjde, u obou dětí jsem šla na genetiku až v 2. trimestru. Děti jsou zdravé.

  22.02. 2017, 12:25

 • tesska tesska

  Osobně jsem byla jen jednou na tomto testu,dříve se nedělal,a bohaté mi tato zkušenost stačila,už bych nešla,je to většinou zkreslující výsledek, u nás se zmýlili,takže pak nás honili na nekokikrat na pretestovani,když jsem pozorně četla zprávy a porovnávala tak to byl lehce výsměch,trošku víc řízení na peníze. A v konečné zprávě je napsáno - nemělo by ....., Vypadá to.... Atraktivní.takze stejně žádná jistota. A světe div se nejsem jediná maminka v mém okolí to nevycházelo každé druhé. Takže to o něčem svědčí. Zbytečně honění a strašení maminek. Unas ve městě to nedělají,takže na toto vyšetření se musí dojíždět,tudížp konečná cena tohoto vyšetření vyjde na dobré dva tisíce ....

  24.02. 2017, 07:56

 • katkaau

  Ja jsem toto vysetreni absolvovala v Australii a vyslo me na $300, tedy asi 6000Kc. Takze zaplatit jen 1000Kc v Cesku je porad jeste akorat.

  04.03. 2017, 01:33

Zpět na blogy

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

O násReklamaAktualityBlogReklamní článkySoutěžeZajímavé odkazyKontakt

Uživatelské menu

PřihlášeníRegistrace

TOPlist